Mit jelent neked a boldogság? Gondolkodtál már ezen? Mást értünk alatta a világ más más táján, vagy ugyanazt?
A boldogság nehezen meghatározható fogalom és minden embernek mást jelent: leginkább pozitív érzelmekkel jellemezhető lelkiállapot, amely valójában egy érzelmi skála, ami az elégedettség érzéstől egészen intenzív örömérzésig terjedhet. Bár a fogalom bonyolultnak tűnik, hisz a megélése nagyon szubjektív, mégis van úgy, hogy az ember akár apróságoktól úgy érzi boldog.
Én magam "pozitív pszichológia rajongó" vagyok. Szorgalmasan olvasom a boldogságkutatók könyveit. És bár pont szubjektív természete miatt nincs általános recept, mégis úgy gondolom, ha csak néhány gondolat, tipp megfogadható már közelebb juthatunk a saját boldogságunkhoz, amit sajnos hajlamosak vagyunk misztifikálni. Néha elérhetetlen távolinak érezzük, pedig némi önismerettel rájöhetünk, hogy nem csak másoktól függ, és közelebb van mint gondolnánk!
Az utóbbi időben egyre több könyv jelent meg az északi népek boldogságáról. Csupa fura északias hangzású fogalom, ami egyre gyakrabban bukkan fel különböző reklámokban, cikkekben. Első ránázésre talán nem a mi "néplelkünkre" szabott dolgok ezek, ám egyik másik, talán hasznunkra válhat itthon is.
A hazánkban is népszerű lakberendezési áruház kampányából is ismert svéd boldogságfogalom a „lagom” a boldogság mértéktartó ideáját fogalmazza meg. Az életérzés a se túl sok, se túl kevés, hanem az éppen elég szintjének megtalálásában találja meg a fenntartható boldogság kulcsát. Ebben a belső és külső egyensúlyban benne van a nagyobb egységhez való tartozás és a közös felelősségvállalás is.
A dánok „hygge” fogalma a meghittség feltételeinek külső belső kialakításával (meleg fények, gyertyák; finom ételek és italok, kellemes együttlétek) vezet minket a tökéletes boldogság (lykke) érzéséhez.
A „sisu” keveréke ez a makacsságnak, kitartásnak, lelki erőnek, határozottságnak, és kurázsinak. Ez a nehéz élethelyzetekkor megjelenő különleges erőtartalék, (amit én nagyon sokszor különösen az anyákban látok megjelenni) amivel leküzdjük az akadályokat, és elérjük a célt.
Bármelyik fogalomhoz is fordulnánk saját boldogság stratégiánk kialakításhoz, figyelembe kell vennünk a boldogság – kutatók által igazolt- sajátos természetét, miszerint erőszakos erőltetett hajszolása épp nem vezet el hozzá. Habár éltünk sok tekintetben más, mint ezekben országokban, úgy gondolom egyensúlyra törekvéssel, mértéktartással, a magunkért és környezetünkért való felelősségvállalással, és a meghitt pillanatok önfeledt élvezetével itthon is bátran próbálkozhatunk.
fotó:Jess @ Harper Sunday fotója a Pexels oldaláról