Ájus Annamária

Pitypang Projekt

Pitypang Projekt

Egy gondolat és tíz tény az ölelésről

2019. október 17. - Pitypang Projekt

Egyik délután egy iskola előtt várakoztam, és figyelem milyen monoton rendben és fáradtan jöttek mentek a szülők és gyerekek. Egyszer csak és egy ici-pici kislány jött hatalmas táskával a vállán, mögötte fiatal apuka a rózsaszín torna cuccot cipelve. A kislány hüppögött, épp sírni kezdett. Olyan kicsi és elveszett volt, gondjai teljes magányosságával, hogy legszívesebben megöleltem volna. De ők csak mentek egymás mellett, két külön világban, mígnem végre az apuka biztatóan rátette a kezét a kicsi vállára.

Azóta az jár a fejemben, hogy vagyunk ezzel? Hány óvodás hisztit lehetne egy öleléssel megfékezni? Hány nehéz vagy kétségbeejtő helyzetben lehetne felszabadító egy ölelés? Mégis sokszor nem is jut eszünkbe. Pedig ez  a legolcsóbb és legegyszerűbb terápia. Október 15. volt az ölelés világnapja, úgyhogy a következő  sorozattal az ölelés mellett kampányolok

pexels-photo-286625.jpeg

  1. Már egy 20 másodperces ölelés is jótékonyan hathat

Kutatások igazolják, hogy már 20 másodperc ölelkezés után tapasztalható a szervezetben oxitocinszint-emelkedés. (UNC School of Medicine) Ez a hormon fokozza a bizalmat és csökkenti a félelem és fájdalomérzetet. A hormon vérnyomáscsökkentő, stressz- és szorongásoldó, sőt, még a memóriára is kedvezően hat.

  1. Nem mindegy kit ölelsz

 Nem mindegy azonban hogyan érzel az ölelésben részt vevő iránt, egy kierőltetett ölelés már nem lenne annyira jótékony. A free-hugs kampányok keretében pedig önkéntesek ölelnek át erre jelentkező járókelőket. Ebben az esetben azt látjuk, vannak, akik egy szimpatikus idegen ölelésétől sem.

  1. Enyhíti a depressziót és javítja a hangulatot

Az ölelés nemcsak az oxitocin- és az endorfin-, hanem még a dopaminszintünket is növeli. (A dopaminszint jellemzően alacsony lehet például a  Parkinson-kórban vagy a depresszióban szenvedőknél.) Növeli a szerotonin termelődését is az agyban. A szerotonin javítja a hangulatot, mely által közérzetünk javul és önbizalmunk is növekszik.

  1. Jót tesz az idegrendszernek

Az ölelés jót tesz az idegrendszernek is. Hatására pozitív irányba változik meg a bőr nedvességtartalma és elektromossága, kiegyensúlyoz és harmonikusabbá tesz bennünket.

  1. Enyhíti a stresszt

Az ölelés egy másik kellemes velejárója, hogy csökkenti a kortizol szintet, azaz a stresszhormont. Enyhül a szorongató érzés, és az izmok feszülése.

  1. Javítja a szív egészségét, csökkenti a pulzusszámot

Az ölelés jótékony hatással van a szívritmusra is, ezáltal csökkenti a vérnyomást és a szívbetegségek kialakulásának veszélyét.

  1. Erősíti az immunrendszert

Az ölelés a már említett stresszhormont csökkentésével elősegíti az immunrendszer egészséges működését, és növeli a jótékony hormonok és peptidek számát, amelyek szabályozzák az immunsejtek működését.

  1. Harmonizálja a test-lélek egyensúlyát

Segít saját középpontunk megtalálásában. A külső impulzus - fizikai ölelés érzése –  és a mellkasra gyakorolt gyenge nyomás olyan folyamatokat indíthat be, melyek elősegítik a szervezet egészséges működését. Amely összekapcsolódik a már jelzett biológiai reakciókkal, az „itt és most”-ban levéssel, és az összetartozás és elfogadás pozitív lelki attitűdjével.

  1. Kezd el már gyerekkorban!!!

Ugyancsak kísérletek bizonyítják, hogy azok a gyerekek, aki nem kap elég törődést, ölelést, (verbális és fizikai) simogatást, felnőttként maga sem lesz képes azt megadni másoknak. A sok ölelés hozománya a pozitív énkép, a kiegyensúlyozottság és a jobb teljesítmény.  Minden egyes ölelés hozzájárul, hogy még jobban szeressük magunkat, emlékeztetve minket arra, ahogy a szüleink szerettek.

  1. Ne állj meg néhány ölelésnél!

Virginia Satir pszichológus szerint szerint: „Napi négy ölelésre van szükségünk a túléléshez, 8 ölelés kell az egyszerű létfenntartáshoz és 12 ölelés a növekedéshez.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://pitypangprojekt.blog.hu/api/trackback/id/tr2415229202

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása